Select Page

Prvi kulturni dan smo preživeli v Ljubljani, kjer smo raziskali Plečnikova dela. Po mestu sta nas vodili vodički iz CŠOD-ja.

V parku Zvezda smo si ogledali kip Emonca, sidro in sarkofag. Sprehodili smo se do parlamenta, ki pa ni zgrajen tako, kot si ga je zamislil Plečnik, saj je bil njegov načrt preveč ambiciozen. Obiskali smo NUK. Stavba knjižnice je zgrajena iz opek in apnenca, okna spominjajo na odprte knjige, kljuka pa je v obliki pegasa. Notranjost zaznamujejo stebri, ki so iz temnega marmorja. Simbolično nas popeljejo iz neznanja v znanje. Manjša razstava prikazuje načrte NUK-a in strmoglavljenje letala med vojno, ki je povzročilo nekaj škode v čitalnici. V kavarni smo posedeli ob mizicah, ki jih je oblikoval prav Plečnik. Ogledali smo si še Križanke,  šli mimo arhitektove hiše in prečkali nekaj mostov, ki jih je načrtoval, npr. Mesarski most. Tudi te zaznamujejo zanj značilni stebri in piramide. Njegovo delo je tudi pokrita tržnica in Tromostovje, kjer smo videli snemanje TV-serije Ja, chef. Na poti skozi Ljubljano smo srečali tudi znane politike.

Izvedeli smo veliko zanimivega in začutili utrip Ljubljane.

Nina Rutar in Monika Knez, 7. r.

Dostopnost