ŠOLSKA SHEMA

Šolska shema  (v nadaljevanju: ŠSH) je ukrep skupne kmetijske politike EU v sektorju sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov.

Namen tega ukrepa je ustaviti trend zmanjševanja porabe sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov in hkrati omejiti naraščanje pojava prekomerne telesne teže in debelosti pri otrocih. Slednja namreč povečuje tveganje za nastanek številnih bolezni sodobnega časa (sladkorna bolezen tipa 2, srčno-žilne bolezni, rak, osteoporoza, itd).

Upravičeni proizvodi so:

  1. a) Šolsko sadje in zelenjave: osnova je sveže sadje in zelenjava, dodatno lahko tudi predelano sadje in zelenjava;
  2. b) Šolsko mleko: osnova je konzumno mleko in mleko brez laktoze, dodatno lahko tudi sir, skuta, jogurt in ostali fermentirani mlečni proizvodi.

Upravičene vrste svežega sadja in zelenjave: , lešniki*, orehi*,  zelje,  fige (sveže!) ,  ohrovt,  mandarine,  kolerabica in koleraba,  grozdje,  cvetača,  melone,  brokoli,  lubenice,  solata (Lactuc sativa) ,  jabolka,  radič,  hruške,  korenje,  marelice (sveže!) ,  rdeča redkvica,  češnje in višnje, peteršilj,  breskve in nektarine,  zelena (gomoljna) ,  slive,  rdeča pesa,  kak, i repa,  žižola,  redkev,  kivi,  kumare in kumarice,  jagode,  komarček (koromač) maline, šparglji (beluši).

V okviru razdeljevanja ŠM mora prevladovati mleko in mleko brez laktoze, mlečni izdelki so v manjšem deležu.

Skupaj s starši spodbujamo otroke v pogostejšemu uživanju mleka ter sadja in predvsem zelenjave.