V sredo, 14. 2. 2023, smo se s šolo odpravili na kulturni dan v Koper. V gledališču smo si ogledali predstavo Dnevnik Ane Frank. To je bila plesna predstava, ki je govorila o Judih v času 2. svetovne vojne. Ana Frank, njena družina in prijatelji so se pred nacisti skrivali v prostorih očetovega podjetja na Nizozemskem. Predstavljena so bila Anina občutja, strahovi, stiske in zaljubljenost. Ko se je vojna bližala koncu, se je večal strah, a hkrati se je pojavilo upanje, da bodo rešeni. Tik pred koncem vojne so odkrili njihovo skrivališče in jih odpeljali v taborišče. Preživel je samo oče, ki je tudi objavil Anin dnevnik. Predstava nas opominja na grozote druge svetovne vojne in vojn sploh.

Obiskali smo tudi Pokrajinski muzej Koper. Z vodičko smo si ogledali stari del mesta. Izvedeli smo, da je imelo mesto v preteklosti različna imena: Aegida, Capris, Julinopolis. Videli smo podobe leva sv. Marka oz. beneškega leva, saj je bilo mesto od 13. do 18. stoletja pod  Beneško republiko, starodavno skladišče soli, mestna vrata, ploščo za skrivne ovadbe … Muzej pa smo raziskovali s pomočjo lova na zaklad. Poiskati smo morali predmete, zalepiti njihovo sliko na pravo mesto na zemljevidu in napisati, kaj smo našli. Po končanem ogledu smo se polni novih vtisov odpravili proti domu.

Žana Žitko in Nina Rutar

Dostopnost