V sredo, 11. septembra, sta na našo šolo prišla steklarja iz podjetja LabTeh, kjer izdelujejo pripomočke za laboratorij. Steklo je prva umetna snov, ki so jo znali narediti ljudje. Nekoč je bilo redko in dragoceno, sestavine so našli v naravi. Nekoč so steklarne postavljali sredi velikih gozdov, saj so morali močno kuriti v posebnih pečeh, da so stalili sodo in kremenčkov pesek v tekočo in žarečo maso. Danes se za poklic steklopihača odloča zelo malo ljudi, nekoč pa so se z njim ukvarjali moški in ženske. Najbolj znana steklarna pri nas je v Rogaški Slatini.

Na tehniškem dnevu smo spoznali delo steklopihača, ki s pihanjem zraka skozi cev oblikuje vroče steklo. Gospod Zvone je prikazal izdelavo vazice in obeskov. Nato smo se v pihanju preizkusili tudi učenci. Vsak je napihal svoj balonček.

Preostali čas smo izkoristili za izdelavo svečnikov. Slikali smo na steklene kozarce ali jih okrasili s servietno tehniko. Nekateri so izdelali snežne krogle.

Nina Rutar

Dostopnost