Mreža šol Parka Škocjanske jame vsako leto za šole, ki so vključene v projekt, organizira Kongres mladih raziskovalcev, kjer se predstavijo učenci s svojimi raziskovalnimi nalogami. Letošnja tema je bila samooskrba.

V četrtek, 11. 5. 2023, so se naši učenci predstavili z naslovom naloge Mi naravi, narava nam.

Samooskrba je eden izmed načinov, kako posameznik lahko poskrbi za ekološko in na zdrav način pridelano hrano, hkrati pa zmanjša vpliv na okolje.  Naša naloga je bila, da poiščemo čim več idej, s katerimi si lahko iz sadov narave pripravimo izdelke za prehrano in kozmetiko.  

Učenci so izdelali:

  • metin, regratov, melisin sirup in sirup smrekovih vršičkov,
  • sadni kompot za ozimnico,
  • različne vrste čajev (šipkov, rmanov, trpotčev),
  • različne vrste mazil (ognjičevo, rmanovo, balzam za ustnice).

Poleg tega so tudi poskrbeli, da bomo imeli domače pridelano hrano na šolskem vrtu (čebula, krompir, drobnjak, peteršilj in drugo).

Za samooskrbo, najsi bo s hrano ali kozmetičnimi proizvodi, je ključno poznavanje osnovnih zdravilnih rastlin in njihove pridelave. Učence zato motiviramo že s šolskim vrtom in velikimi travniki, ki spomladi pokažejo vse svoje zaklade. Pridelovanje hrane učence ne samo nauči, kako lahko sami izkoristimo pridelke narave, temveč jih tudi zbližuje in krepi medsebojne odnose.

Učenci so svoje delo uspešno predstavili.

Mentorici: Nina Kalc in Jana Smajla

Dostopnost