V petek 4. 9. 2020, smo se učenci od 6. do 9. razreda odpravili na Dolenjsko. Izpred šole smo se z avtobusom odpeljali ob 7. 10. V Ljubljani smo pobrali vodičko CŠOD-ja Andrejo Tomažin. Pot smo nadaljevali proti Rašici, rojstni vasi Primoža Trubarja. Peljali smo se mimo gradu Turjak. Ko smo prispeli v Rašico, smo si tam ogledali Trubarjevo domačijo. Najprej smo odšli do spominske sobe. V sobi so bile razstavljene kopije Trubarjevih knjig, njegov doprsni kip, na stenah so bili zapisi iz knjig, na vitražnih oknih pa upodobitve njegovih vzornikov. V sobi nam je kustos povedal zanimive podrobnosti iz življenja avtorja, ki je prvi zapisal besedo Slovenci. Za tem smo si ogledali mlin ter žago. Nato smo pomalicali in se odpravili do Krške jame, kjer izvira reka Krka. Jamo smo si tudi ogledali. Nazadnje nas je pot vodila v Muljavo, rojstno vas Josipa Jurčiča, kjer smo si ogledali njegovo rojstno hišo, gospodarsko poslopje, Krjavljevo kočo, čebelnjak in kozolec imenovan toplar. Po končanem ogledu smo se odpravili domov mimo Višnje Gore, kjer se je Josip šolal. V Ljubljani smo se poslovili od vodičke in zaploskali šoferju. Domov smo se vrnili ob 15.00.

Laura Rutar & Sebastjan Prosen, 9. r.

Dostopnost