V torek, 5. 3. 2019, smo učenci od 5. do 9. razreda odšli v Ljubljano na ogled glasbeno-gledališke predstave »Tesla« v Cankarjev dom ter v Narodno galerijo. Predstavo »Tesla« je pripravil Janez Dovč in v njej združil svoji dve strasti – fiziko in glasbo, saj se ukvarja z glasbo, vendar je po izobrazbi fizik.  Povezal je Teslovo biografijo in njegove izume ter za glasbeni del uporabil na novo izumljene in prirejene inštrumente. Igral je na lasersko harfo, na teremin, na harmoniko in klaviaturo, tako da so se pri igranju pokazale strele. Videli smo tudi plazemsko kroglo in majhnega robota, ki nam je tudi zaplesal. Seveda je prišla na vrsto tudi Teslova tuljava in neonske fluorescenčne svetilke, s katerimi smo izvedli poskus, kot ga je izvajal Tesla, da je kaj dodatno zaslužil. Predstava mi je bila všeč, ker je bila dobro pripravljena in so v njo vložili veliko truda. Nato smo pomalicali in se odpravili v Narodno galerijo na ogled umetnin. Najprej smo videli zelo star reliefni kip Jezusa in Marije, ki je predstavljal obdobje gotike, prav tako pa smo videli dela iz romanike, renesanse npr. fresko »Mrtvaški ples«, iz baroka, neoklasicizma,  pri realizmu pa smo videli kar nekaj del najbolj znane slovenske umetnice, Ivane Kobilice, vključno z njeno najbolj znano sliko »Kofetarico«. Zapomnila sem si tudi veličastno pozlačeno dvorano, v kateri so bili razstavljeni ogromni portreti razsvetljenih absolutistov, tudi Marije Terezije. V galeriji mi je bilo prav tako všeč, zato bi jo rada obiskala še kdaj, saj je bilo premalo časa za natančnejši ogled umetnin.

Manca Jaksetič, 9. r.

Dostopnost