V četrtek, 16. 5. 2019, smo imeli učenci od 5. do 9. razreda tehniški dan. Pot smo začeli ob 7.15 in se odpeljali do DARS-a v Kozini. Tam so nam pokazali, kako nadzorujejo avtoceste s pomočjo kamer. Izvedeli smo, da je v Sloveniji 5 takšnih nadzornih centrov. Zaposlenih je 10 ljudi, menjavajo pa se po dva. Avtoceste so nadzorovane 24 ur na dan. Nato smo se odpeljali do železniške tovorne postaje v Kopru. Povezana je z Luko Koper. Ogledali smo si še njihov razgledni stolp, od kjer kontrolirajo in preverjajo železnico. Pogledali smo še pristanišče v Luki Koper, najprej od daleč, iz višje točke, nato pa smo se z avtobusom še zapeljali po terminalih. Od tam izvažajo in uvažajo avtomobile, kemikalije, smeti, banane, les, premog, živino, sojo, žitarice, belo pločevino … Videli smo tudi, kako pomagajo ladji pristati. Pristanišče je nastalo leta 1957. Nazadnje smo si ogledali še letališče v Portorožu. To je tretje mednarodno letališče v Sloveniji. Pokazali so nam tudi dva gasilska avtomobila in pogovorili smo se z enim od njihovih gasilcev. Po ogledu letališče smo se vrnili domov.

Nikolina, 7. r. in Kristina, 9. r.

Dostopnost