Select Page

IMG_6032V sredo, 5. 10. 2016, smo učenci od 5. do 9. razreda obiskali kmetijo Turn pri Gornji Bitnji. Beseda turn pomeni stolp. Ta je stal zraven dvorca, a se je na žalost porušil. Tik ob dvorcu rasteta vrba in trta. Na kmetiji imajo črno kuhinjo, v njem središču pa se nahaja ognjišče. V kuhinji smo videli kotle, brštulin, črepnjo in še veliko drugega. Večina posode je iz bakra, kuhinjska tla so obložena s kamni.  Poleg dvorca na vrtu raste veliko dišavnic, kot na primer smrdljivke, kapucinka, žajbelj in še veliko drugih. Na kmetiji imajo tudi nekaj ovac, ki so pasme kraška istrijanka. To je slovenska avtohtona vrsta ovac. Te so skromne in prilagojene kraškemu površju.  V preteklosti so se na domačiji ukvarjali tudi z izdelavo sira. Izvedeli smo, da za 1 kg sira potrebujemo približno 5 – 7 l ovčjega mleka. Gospodar Franjo nam je predstavil tudi svoj inštrument berdo ali tamburaški bas. Videli smo tudi goske, račke, ovce in psa. Gospa Irena in gospodar Franjo sta nam tudi postregla z domačo pokovko.

Lara Šetina 9. r., Lana Celin 6. r.

IMG_5998IMG_6023IMG_6002

Dostopnost