Select Page

IMG_47492. 11. 2015 smo se učenci od 5. do 9. razreda odpravili na Dolenjsko, kjer smo spoznavali začetnike slovenske književnosti in občudovali pokrajinske posebnosti. Iz Ljubljane smo se najprej odpeljali do vasi Rašica, kjer se je rodil začetnik slovenske književnosti in avtor prve slovenske knjige Primož Trubar. Trubarjevo domačijo sestavlja spominska soba, mlin, žaga in gospodarsko poslopje. Primož se je rodil leta 1508. Ker je bil zelo nadarjen, ga je turjaški grof poslal v šolo za duhovnika. Zaradi izgnanstva je umrl na Nemškem leta 1586. Nato smo se odpeljali do Krške jame, kjer izvira najdaljša vseslovenska reka Krka. Prvi, ki je zabeležil obisk Krške jame, je bil raziskovalec J. V. Valvazor v drug polovici 17. stoletja. V podzemeljski Krki živi veliko živali. Med njimi je tudi človeška ribica. Po končanem ogledu jame smo se odpravili na domačijo slovenskega pisatelja Josipa Jurčiča. Celoten muzej na prostem obsega: rojstno hišo, panj s panjskimi poslikavami, kaščo, sušilnico za lan, kozolec, gospodarsko poslopje in kočo. Josip Jurčič se je rodil leta 1844 na Muljavi. Umrl je v Ljubljani. V slovensko literaturo je uvedel nove pripovedne oblike: črtice, povesti, pripovedke in romane.

Eva Rojc in Nika Štefančič, 9. razred

IMG_4736IMG_4738IMG_4744IMG_4747IMG_4750

Dostopnost