Bilo je 8.oktobra 1948, ko se je legenda primorskih letalcev, znameniti pilot v španski republikanski armadi in pilot partizanskega letala med NOB, Josip Križaj sredi snežniških gozdov na svoji zadnji službeni poti tragično ponesrečil. Skrb za spomenik na Jarmovcu, ki stoji tik ob slovensko-hrvaški meji, postavljen blizu kraja, kjer je strmoglavilo letalo, je prevzela planinska skupina naše šole. Nalogo vestno izpolnjujemo. Vsako leto se ob obletnici Križajeve smrti člani planinske skupine s šopkom cvetja in svečko poklonimo njegovemu spominu. Tokrat sta se nam na spominski slovesnosti pridružila upokojena pilota, člana Letalskega kluba iz Postojne, Drago Gabrijel in Ado Milostnik, ki sta nam predstavila Križajevo kratko, vendar bogato življenjsko pot.

Vzdušje tistega tragičnega dne smo z lahkoto podoživljali, saj so se v jesenske barve odeti snežniški gozdovi, kamor danes redko kateri popotnik zavije, skrili v gosto meglo.

Mentorica planinske skupine: Marica Štemberger

IMG_2262 J1 J3

Dostopnost