Select Page

18. oktobra obeležujemo evropski dan boja proti trgovini z ljudmi, zato je na našo šolo prišel gospod z ministrstva za notranje zadeve in nam predstavil to problematiko. Morda se sploh ne zavedate, a tudi vi ste dejavnik, da trgovina z ljudmi še vedno obstaja. Če kupite telefon, verjetno potrebujete še ovitek zanj. Kupite ga na AliExpressu, saj je tam najcenejši. To pomeni, da je nekdo delal zastonj, zato da lahko vi kupite poceni ovitek.

Včasih so sužnje prodajali kar na trgu, danes temu več ni tako, to pa ne pomeni, da je trgovina s sužnji izumrla. Žal je premalo oglaševana, zato veliko ljudi ni seznanjenih s to problematiko.

Poznamo tudi »loverboje in lovergirlse«. V praksi to pomeni: želite si veliko zaslužiti in v mestu se pojavi nov moški, ki vam počasi začenja biti všeč, zaljubite se vanj in mu poveste vse o sebi. Tako izve, kaj si želite v življenju, nagovori vas, da bo najbolje, če se preselite v drugo državo in tam veliko zaslužite. Ker bi zanj naredili vse, pristanete in greste z njim v drugo državo. Na poti vas omami in zbudite se v zaprti kleti. Gospod nam je povedal, da poskušajo vsi, ki so bili ugrabljeni, pobegniti, a v obdobju 14 dni izgubijo voljo in upajo, da jih bo policija našla.

Verjetno nam najbolj poznana oblika trgovine z ljudmi pa so ugrabitve na cestah. Mimo vas pripelje bel kombi (ni nujno, da je bel) in šofer vam ponudi prevoz domov. Vi ga odklonite, nato se vam predstavi kot mamin sodelavec. Vi ga ne poznate, zato se ne boste usedli v avtomobil, ampak odšli naprej peš. Ker to obliko poznamo in nam jo starši, učitelji in mediji vedno ponavljajo (torej, nikoli ne prisedi v avto neznanca), tega ne bomo storili.

Včasih pa smo na dnu in potrebujemo denar, saj nam ga primanjkuje. Na spletu vidiš oglas za varuško. Piše, da je zelo dobro plačano in prijaviš se nanj, saj ti primanjkuje denarja. Ko prispeš na novo delovno mesto te zaklenejo v stanovanje in ne moreš pobegniti.

V nekaterih državah se ljudi dobesedno prodaja; če si v Iranu zaželiš žensko, odšteješ nekaj tisoč evrov in jo dobiš.

Vsi, ki trgujejo z ljudmi iščejo tvoje šibke točke, da bi te lažje zvabili v svojo pest. Bodi pazljiv.

Nina Rutar in Monika Knez

Dostopnost