Select Page

V torek, 30. 5. 2023, smo se učenci 6. – 9. razreda odpravili v Sečoveljske soline.

V solinah varujejo in ohranjajo naravno in kulturno dediščino ter pridelujejo sol na tradicionalen način.

Krajinski park Sečoveljske soline leži na skrajnem jugozahodnem delu Slovenije. Severni del Parka, kjer še poteka aktivna pridelava soli, se imenuje Lera. Sprehodili smo se po njem in izvedeli marsikaj o tradicionalnem pridelovanju soli, pripomočkih, ki jih solinarji uporabljajo že stoletja, in o načinu življenja na tem območju. Solinarju so v srednjem veku živeli na območju solin od aprila do avgusta. Takrat so se cele družine priselile iz Pirana in drugih krajev. Izvedeli so tudi, da tu živijo zanimive rastlinske in živalske vrste, ki so se prilagodile solinskim razmeram.

Po obisku trgovinice z izdelki iz soli smo se odpravili še na drugo stran solin, kjer je pridelava soli opuščena. V Muzeju solinarstva nam je prijazna vodička razkazala in razložila zgodovino prebivalcev, ki so živeli v hiškah na solinah. Videli smo kuhinjo, sobe, kjer so spali, in prostor za shranjevanje soli. Imeli so prezračevalni sistem, ki je bil narejen tako, da stene niso bile do konca zazidane.

Videli in slišali smo veliko zanimivega ter uživali v pohajkovanju po solinah. Bilo nam je zelo lepo.

Dostopnost