Select Page

V petek, 10. junija 2022, smo se učenci 1.–4. razreda in njihove učiteljice odpravili na ogled Štajbarjeve domačije v Zabičah (peš, seveda). Gospod Edo nam je skupaj s sestro Mimico in bratom Ivanom pokazal, v kakšnih prostorih so nekoč kuhali, razkazali so nam ogromno različnega orodja in pripomočkov za delo v kuhinji, doma, na vrtu, njivi, travniku in v gozdu. Poučili so nas tudi o tem, kako so si ljudje iz tukajšnjih krajev včasih priskbeli vodo in hrano, s čim so služili denar, skratka izvedeli smo, kako je potekal vsakdanjik pred približno 70 leti. Ali veste, zakaj so morala biti vrata hiše vedno odprta (tudi pozimi oz. predvsem takrat)? Mi vemo. 😉 Za prikaz in opis, kako je včasih potekalo delo v gozdu, je poskrbel gozdar Danilo, pomagala sta mu tudi domačina Jože in Herman. Nato nam je gospod Edo razkazal še sadovnjak s približno 25 sadnimi vrstami. Vmes so nam postregli z nadvse okusnim domačim kruhom izpod rok gospe Mimice, s sadno malico, razveselili pa smo se tudi igrivih psov latnice Eve. Zelo smo hvaležni za velikodušno povabilo Štajbarjevih, za ves njihov trud ter da so nam tako slikovito ponudili vpogled v življenje nekoč. Na nas so naredili krasen vtis, zato upamo na še kakšen obisk njihove domačije.

Dostopnost