Select Page

V sredo, 6. 11. 2019, smo si učenci od 5. do 9. razreda v Lutkovnem gledališču Ljubljana ogledali predstavo Kit na plaži. Predstava je nastala po knjigi Vinka Moderndoferja, ki je tudi režiser uprizoritve. Zgodba govori o najstnici Niki, ki se je iz Francije preselila nazaj v Slovenijo. V šoli je bila zelo popularna. Bila je tudi zelo pametna. Obiskovala je več krožkov, kot na primer sabljanje, klavir, kiparski krožek … Svojih prijateljev ni nikoli povabila domov, saj je imela brata z Downovim sindromom. Nekega dne so njeni prijatelji izvedeli njen naslov in prišli k njej, ne da bi vedela. Takrat je prišel domov tudi oče z njenim bratom Igorjem. Vsi prijatelji so bili presenečeni, saj jim Nika ni nikoli povedala, da ima brata. Drugi dan so ji v šoli govorili, da je grebla in da ima norega brata. Nika je bila užaljena, zato se je odločila ponoči zbežati od doma. Ko pa je hotela zbežati, je z njo hotel tudi Igor, zato ga je vzela s seboj. Ustavila sta se na obrežju reke, ki so ga imenovali plaža. Tam sta sedela na klopci in Igor je kar naenkrat vstal in stekel na rob. Nika se je ustrašila, da bo skočil v vodo. Hitro je stekla za njim in Igor se je začel smejati, saj ne bi skočil v vodo. Prišla sta nazaj do klopce in Igor se je zleknil nanjo in zaspal. Nika ni vedela kaj narediti, saj je bil pretežek, da bi ga nesla domov. Spomnila se je, da ima v žepu številko učitelja za klavir. Poklicala ga je in pomagal ga ji je spraviti domov. Ko sta prišla domov, sta bila starša zaskrbljena, a ko sta ju videla, sta se razveselila. Naslednji dan Nika ni šla v šolo, ko pa se je zbudila, so na vrata potrkali njeni prijatelji in ji povedali, da je njihova prijateljica, Barbka, delala samomor, ampak je v redu in je v bolnišnici. Odšli so jo obiskat in bili so veseli, da je v redu. Nika je spoznala, da je Igor kot vsi ostali, tudi če ima Downov sindrom. Predstava nam je bila všeč, saj kaže, da moramo biti spoštljivi do vseh, tudi do tistih, ki so posebni in moramo eden drugega poslušati in si pomagati.

Aljaž Jaksetič, Nikolina Sedmak, 8.r.

Dostopnost