Select Page

               

  SAB 6    V soboto 12.4.2014 smo se planinci naše šole v sodelovanju s planinskimi skupinami preostalih šol v velikem številu podali na goriško. Cilj izleta je bil Sabotin – vzpetina nad Novo Gorico oziroma nad Solkanom.

Po izstopu v Solkanu smo se podali na krožno turo po delno zahtevni severni poti. Med hojo smo občudovali smaragdno barvo reke Soče in železniški most z največjim kamnitim lokom na svetu, ki je bil zgrajen še pod Avstro-Ogrsko. Sabotin je zanimiv iz naravoslovnega, pa tudi iz zgodovinskega vidika, saj so se tukaj bile najhujše bitke v prvi svetovni vojni. Prevrtan je namreč s številnimi vojaškimi rovi. Pot nas je tik pod vrhom pripeljala do neosvetljene kaverne. Nato smo se povzpeli do koče in si ogledali muzejsko sobo, v kateri so razstavljene fotografije in vojaški predmeti. Kljub njegovi skromni višini 609m, je odlično razgledišče s pogledom na Sveto goro, Julijce, reko Sočo, Goriška brda, Kras, Furlansko nižino vse tja do morja. Vreme nam ni dovoljevalo, da bi se zadržali več časa, zato smo sestopili po južni poti. Sledili smo markacijam po razglednem grebenu, kjer je potekala meja med Slovenijo in Italijo. Ob spustu smo prečkali tudi sloviti sveže prebarvan napis Tito.

S kopico lepih vtisov smo se odpeljali proti domu.

 

SAB 1

 SAB 2  SAB 3  SAB 4  SAB5

 

Dostopnost