Tudi letos je na naši šoli potekalo tekmovanje iz slovenščine za Cankarjevo priznanje. Tekmovanja sem se udeležila tudi sama. Nanj smo se pripravljali že od septembra. Naša naloga je bila prebrati pesniški zbirki Naročje kamenčkov (Saša Vegri) ter Skrivnosti (Niko Grafenauer). Pesmice smo z učiteljico Andrejo Rolih prebrali, jih analizirali ter med seboj primerjali. Na šolskem tekmovanju sem prejela bronasto priznanje ter se uvrstila na regijsko tekmovanje, ki je potekalo v Kopru. Nekaj dni po tekmovanju sem izvedela, da sem prejela srebrno priznanje ter se uvrstila tudi na državno tekmovanje. Nad rezultati sem bila presenečena.

Tekmovanja na državni ravni sem se veselila, hkrati pa sem bila tudi prestrašena. 29. 3. je napočil dan, ko me je v Ljubljani čakalo tekmovalno mesto. Pot do tam je bila dolga, zato sem imela veliko časa za ponavljanje, branje pesmic ter razmišljanje o pisanju eseja. Ko smo prispeli na cilj, sem opazila, da tekmuje veliko učencev. Bila sem prestrašena, saj sem v njih videla veliko konkurenco. A upanje umre zadnje – pogumno sem sedla na svoje mesto, prebrala navodila za pisanje, v roke prijela pisalo ter začela z ustvarjanjem. Napisati sem morala esej z naslovom »Otroško ali otročje?«. Po uri in pol pisanja sem poiskala svojo mentorico ter ji povedala, da je bilo težko. Bila sem prepričana, da je bil ves moj trud zaman, vendar sem se kmalu premislila. Učiteljica mi je namreč sporočila, da sem zasedla 9. mesto v svoji kategoriji. Bila sem zadovoljna s svojim dosežkom vendar vseeno kritična do sebe, saj sem vedela, da bi bilo lahko bolje. Od takrat sem večkrat na dan preverjala rezultate tekmovanja ter čakala uradne rezultate. Bila je nedelja, ko sem ravno prišla domov. Odprla sem računalnik ter vpisala svoje uporabniško ime in geslo. Prebrala sem: »Tekmovalka prejme zlato priznanje«. Zavpila sem: »TOOOOOO!« Bila sem vesela ter ponosna nase, saj sem vedela, da se je splačalo potruditi ter dneve preživeti za knjigami. To je bila zame velika ter prijetna izkušnja. Upam, da bom tudi drugo šolsko leto na tekmovanju dosegla dobre ter zlata vredne rezultate.

Anja Tomažič, 8. razred