Select Page

Trst2V sredo, 17. 9., smo se učenci od 5. do 9. razreda napotili na poučen izlet v Trst, glavno mesto pokrajine Furlanije-Julijske krajine. V mestu je na začetku 20. stoletja živelo 60.000 Slovencev in je takrat veljalo za največje slovensko mesto. Tu so delovali številni znani Slovenci, kot so Primož Trubar, Dragotin Kette, škof Matevž Ravnikar, Fran Levstik in Žiga Zois. Danes so v mestu slovenske šole, knjižnica in Narodni dom, ki je bil leta 1920 požgan, sedaj pa v njem delujejo slovenska društva in gledališče. Na Velikem trgu smo si ogledali Vodnjak štirih celin in Občinsko palačo, na kateri čas bijeta Slovenca Mihec in Jakec. Ogledali smo si tudi Borzni trg, židovsko četrt ter rimsko gledališče s 6000 sedeži iz 1. stoletja. V mestu je Marija Terezija dala zgraditi Veliki kanal s tremi mostovi v barvah italijanske zastave. Trst je bil nekoč najpomembnejše pristanišče v Avstro-Ogrski in stičišče različnih kultur, v današnjem času pa se število prebivalstva in pomen mesta manjša.

Učenci 9. razreda

  17092014180

Dostopnost