V mesecu oktobru in novembru naše misli pogosteje zahajajo k tistim, ki jih več ni med nami.

Sončen, z jesenskimi barvami ožarjen dan nas je spremljal, ko smo se predstavniki planinske skupine naše šole podali v osrčje snežniških gozdov na Jarmovec, kjer je postavljen spomenik klenemu junaku Josipu Križaju. Ob 73. obletnici njegove tragične smrti smo v spomin na ta dogodek  položili cvetje in eko svečki. Legendarni pilot in španski borec Josip Križaj je bil med drugo svetovno vojno, pa tudi po njej, eden najsposobnejših pilotov tedanjega časa, ki je sodeloval v kar štirih vojskah. Bil je srčen in hraber pilot primorsko-kraških korenin. 8. oktobra 1948 je tragični nesreči, v kateri je nedaleč od Snežnika mnogo prezgodaj ugasnilo njegovo življenje, botrovala gosta megla, ki se je tistega dne vlekla čez snežniške gozdove.

 Šolska skupnost pa se vsako leto pokloni tudi 89 vaščanom – borcem NOV, ki so v maju 1945 izgubili svoja življenja v borbi proti nemškemu nacizmu. V Podgrajah jim je postavljen spomenik, za urejenost katerega skrbijo pridne domačinke. Tokrat sva se gospe Agati pri čiščenju in urejanju spomenika pridružili tudi članici šolske skupnosti ter nanj položili cvetje ter letos prvič tudi ročno izdelano eko svečko. Tudi s skrbjo za naše okolje se namreč na nek način borimo za lepšo prihodnost nas in naših potomcev.

     

Dostopnost