J1

V teh turobnih oktobrskih dneh, ko jesen v snežniških gozdovih že močno barva drevje, mineva 67 let od tragičnega dogodka. Legenda slovenskih letalcev Josip Križaj je na 8.10.2015 poletel na svojo zadnjo pot. V kraju imenovanem  Jarmovec tik ob slovensko hrvaški meji je strmoglavil v eno izmed številnih globeli. Nesreči je botrovala gosta megla in slaba vidljivost. Ravno na obletnico nesrečnega dogodka, smo se člani planinske skupine z mentorico in hišnikom naše šole podali do spomenika padlemu borcu. Vremenske razmere niso vplivale na odločitev, da se poklonimo njegovemu spominu. Rosenje dežja in rahle meglice so ustvarjale vzdušje, da smo lahko podoživljali nesrečni dogodek.

Na spominski plošči je zapisano:

TU JE V LETALSKI NESREČI 8
OKTOBRA 1948 PREMINIL
JOSIP KRIŽAJ, PILOT V ŠPANSKI
REVOLUCIJI IN NOB, KAPETAN JLA

Kljub oddaljenosti kraja gre mimo obeležja marsikateri popotnik, saj je spomenik postavljen ob cesti, ki pelje s Klanske police proti Vavkovcu. Poleg tega pa je tukaj speljana tudi markirana planinska pot.

                                                         Mentorica planinske skupine:

                                                         Marija Štemberger

Dostopnost