Select Page

2705201520027. 5. 2015 smo se učenci višjih razredov odpravili na tehniški dan v Velenje. Obiskali smo tamkajšnji rudnik in jezero. Pred odhodom v rudnik smo dobili čelade, rudarske jakne, malico in žetončke, ki smo jih obesili na tablico, zato da bi videli, če smo vsi prišli iz rudnika. Nato smo se odpeljali z najstarejšim dvigalom 150 m pod površje. V muzeju smo videli, kako zahtevno je bilo delo v rudniku. Sledili smo zgodbi pesnika Antona Aškerca, izvedeli, da je bila zaščitnica rudarjev sv. Barbara, si ob scenah z lutkami predstavljali težko delo otrok in konj, ki so vlekli vozičke polne lignita. Približno na sredini rudnika smo pojedli rudarsko malico. Ogledali smo si še drugi del muzeja, v katerem je predstavljeno delo v rudniku s sedanjem času. Proti koncu našega ogleda smo se z vlakcem odpeljali do dvigala in se vrnili na površje. Ko smo končali z ogledom rudnika, smo poslušali predavanje o nastanku velenjskih jezer. Pojavila so se zaradi ugrezanja zemlje nad rudniškimi rovi.  Sprehodili smo se do najmanjšega Škalskega jezera, kjer so urejene sprehajalne poti in celo kopališče, ribiči pa v njem lovijo krape. Izlet nam je bil zelo všeč, posebej vožnja z najstarejšim dvigalom.

Dostopnost