Kot verjetno že vsi veste, je naša šola že drugo šolsko leto vključena v mednarodni projekt Comenius z naslovom Rast in razvoj za evropskega državljana prihodnosti oz. Growing and Developing as a European Citizen for the Future. Projekt predvideva tudi gostovanje v partnerskih državah. Tako smo že obiskali Škotsko in Turčijo, junija 2014 smo bili mi gostitelji, prvi teden v marcu pa smo se odpravili na Portugalsko. Potovali sta dve učiteljici ter učenki Eva in Sabina.

PORTUGAL 2015 199 PORTUGAL 2015 331

Naša partnerska šola ima svoj sedež v srednje velikem mestu sredi Portugalske z imenom Tomar. Učenki sta bili nastanjeni pri družinah, ker jim je omogočilo pristno spoznavanje njihove kulture, ki niti ni tako zelo različna od naše. Kar nekaj časa smo preživeli tudi na njihovi šoli, ki je v precej slabšem stanju kot naša in čaka na prenovo. Pri njih pouk poteka od 8.00 zjutraj do 17.00 popoldan, čeprav imajo prosto vsaj eno uro za kosilo. Seveda so naši gostitelji poskrbeli, da smo spoznali del te zgodovinsko in kulturno izredno bogate države. Ogledali smo si grad in samostan v gostujočem mestu, s turističnim vlakcem pa smo se zapeljali tudi do akvedukta, ki je mesto oskrboval z vodo v preteklosti. Ogledali smo si tudi  svetovno znano romarsko središče Fatima in bili impresionirani nad velikostjo tamkajšnje novozgrajene  cerkve, ki lahko sprejme preko 8600 vernikov. Zelo nam je bilo všeč tudi majhno srednjeveško mestece Obidós, ki v celoti leži znotraj grajskega obzidja. Vsekakor pa so nas presenetili večmetrski valovi na obali Atlantika v turističnem obmorskem mestecu Nazaré. Kar nekaj udeležencev je na avtobus odšlo mokrih. V Lizboni smo si ogledali Tower of Belém, spomenik odkritij Discoveries Monument ter bogato zbirko predmetov plemen iz porečja Amazonke v Etnografskem muzeju. Zavedamo se, da smo v petih dneh spoznale le nekaj lepot Portugalske, zato upamo, da se tja še kdaj odpravimo.

PORTUGAL 2015 442 PORTUGAL 2015 314PORTUGAL 2015 394 PORTUGAL 2015 400  PORTUGAL 2015 093 PORTUGAL 2015 349

Naslednje in hkrati zadnje srečanje se bo odvijalo na Poljskem konec maja.

Nataša Zidar, koordinatorka projekta

Dostopnost