PredjamaV petek, 21. 11. 2014, smo si v okviru izbirnega predmeta odkrivamo preteklost svojega kraja  z učiteljico Andrejo Rolih ogledale Predjamski grad. Tam smo videle grajske prostore, na primer: sodno sobo, mučilnico, ječo, jedilnico, molilnico, kuhinjo, knežjo sobo, viteško dvorano, sobo za goste … Pritegnila nas je tudi jama nad gradom, iz katere je čudovit razgled skozi naravno okno. V grajskih prostorih smo videle tudi nekaj lutk, ki prestavljajo življenje nekoč. Ugotovile smo, da so moški več veljali kot ženske. Prebrale smo si  kratko zgodovino gradu in ugotovile, da je zamenjal kar nekaj lastnikov, najbolj znan je Erazem Predjamski. Sedaj je grad v državni lasti. Ogledale smo tudi slike, ki prikazujejo, kako je grad »rastel«.
Na koncu smo se sprehodile do lipe, ki stoji pred cerkvico Žalostne Matere Božje. Legenda pravi, da je tam pokopan Erazem Predjamski, lipo pa je nad njegov grob zasadilo žalujoče dekle.

Urška Jaksetič in Lara Šetina

Predjama2Predjama3

Predjama1

Dostopnost