Select Page

AfrikaJana Dular je diplomirana pravnica z Dolenjske, ki živi v Afriki, kjer kot prostovoljka pomaga ljudem, predvsem otrokom. S pomočjo prostovoljnih prispevkov omogoča afriškim otrokom šolanje in zajtrk. Svoje delo je 16. 10. 2014 predstavila tudi na naši šoli. Predavanje je šola organizirala v okviru projekta Dvig socialnega in kulturnega kapitala v lokalnih skupnostih za razvoj enakih možnosti in spodbujanje socialne vključenosti.
Učencem in učiteljem ga. Jana najprej pokazala nekaj slik iz življenja v Tanzaniji, kjer je bila leta 2009. Petnajstim sirotam je omogočila boljše življenje tako, da je poskrbela za njihovo izobraževanje v zasebni šoli. Sodelovala je tudi pri gradnji šole za Masaje. Njena pot se je nadaljevala v Ugandi. Tam je ljudem pomagala tako, da jih je naučila veliko uporabnega (npr. poljedelstva, reje kokoši…). Odprla je tudi center za otroke s posebnimi potrebami. Obiskovala je sirotišnice, šole in risala na obraze nasmeške. Otroci so bili izjemno veseli, zato so ji večkrat zaplesali in zapeli. Zdaj že tri leta živi v Malaviju, kjer je do sedaj naredila največ. S pomočjo donacij je zgradila izobraževalni center za otroke z učnimi težavami ter prvi vrtec. Jana je svoje predavanje popestrila z različnimi zanimivostmi iz življenja ljudi na črni celini. Dva učenca je oblekla v tradicionalna masajska oblačila, ogledali smo si še razstavo ročnih izdelkov iz Afrike, ki so jih naredili tamkajšnji prebivalci (uhane, zapestnice, posodice, spominke, okraske …).

Eva Rojc, 8. razred

Dostopnost